Крушунска екопътека

Крушунска екопътека

Крушунска екопътека е в местността Маарата, в землището на село Крушуна, Ловешка област. Система от дървени мостчета и стълби позволява достъп до уникалната бигорна Крушунска каскада. От Крушунската пещера водата изтича и се спуска през десетки езера, разположени едно под друго. Те са преградени от крехки бигорни прагчета, които пенливата вода покрива като че ли с изящни дантели. Мястото е обрасло с буйна, девствена растителност. Сред зеленината на редките папрати и мъхове бигорните басейнчета и падащите каскадно в тях водни струи са много живописни и изключително приятни, особено в горещите летни дни.

В Крушунската пещера има дълбоки езера, водопади и великолепни пещерни образувания. По свода й пещерно мляко е образувало сталактитни цветя, а близо до входа се спускат чудноватите сталактити Брадите. До пещерата има поляна, живописно обградена от скалния венец на ръба на Деветашкото плато.

Наблизо е пропастта Голямата Гарваница - един от най-интересните карстови феномени в нашата страна. Голямата Гарваница е разположена на платото над Крушуна и водите, преминаващи през нея, изминават подземно пътя до Крушунската пещера, за да се излеят в красивата Крушунска каскада. Именно тази силно варовита вода отлага варовикът, образуващ бигорни басейнчета. 

Крушунската екопътека е най – късата в България, но за сметка на това е с една от наистина недокоснатите от човешка ръка природа. Създадената екопътека минава покрай Крушунските водопади, които са обявени за защитена зона. В близост е село Крушуна и град Летница, които се намират в Ловешка област. Тази екопътека се намира в местността Маарата и отстои на 190км от София.

По Крушунската екопътека можете да разгледате отблизо красотата на Крушунските водопади и езерцата, които образуват. Екопътеката включва система от стъпала и мостчета, по които може да се изкачите до Крушунската пещера, която ще ви плени с дълбоки си езера и интересни скални образувания. Сред девствената растителност на екопътеката може да видите и редки растения.

Други интересни забележителности в близост до Крушунската екопътека са пещерите Урушка маара и Бонинска дупка. Тук можете да се разходите и по Дефилето – стар живописен път. Път, който ще ви отнеме около 3 часа. Може да отскочите и до пропастта Голяма Гарваница, която е забележителен карстов феномен. Ако сте с кола отскочете и до Деветашката пещера. 

Продължителност
: около 1 час
Трудност: лесен преход
Най - добро време: април - октомври.
Екипировка: подходящи обувки и облекло, съобразено със сезона, фенер (ако посещавате пещери).
Настаняване:  Хотели в Крушуна и Хотели в Ловеч 

Любопитно: Ето два примера за това как туризмът може да спаси oт унищожение природен обект.
Пропастта Голяма Гарваница се намира на територията на действаща кариера за варовик. По идея на ст.н.с. д-р Петър Ст.Петров от Географския институт на БАН, с помощта на алпинисти, се изгражда система от метални стълби и се осигурява достъп до дъното на пропастта, която става туристически обект.
По същия начин Крушунската бигорна каскада, вече пригодена за туризъм, е обявена за природна забележителност и е спасена от разрушение. Ако минете някога по мостовете над езерата и водопадите на Крушунската екопътека, ще можете ли да си представите, че вместо този природен дар, тук можеше да се разполага стопански двор?