Времето
в
Албена

4 °C

Частична облачност

вятър 22 км/ч

2024-11-24 1 | 8 °C
2024-11-25 3 | 9 °C
2024-11-26 3 | 7 °C
2024-11-27 4 | 8 °C

Температура на водата

17 °C




Албена- информация, климат, лечение, спа, оферти

Албена- Морски курорти България

АЛБЕНА -  курорт разположен в североизточна България, област Добрич. Намира се на 8 км. от град Балчик и на 30 км. от градовете Варна и Добрич. Като курортен комплекс Албена е открит официално на 24.08.1969 г. Плажната му ивица е с дължина 5 км. и ширина 150 м.Освен, че Албена е морски курорт с невероятни пясъчни плажове и разкошно синьо море, е и голям спа център. Тук целогодишно има почиващи от цял свят. 90 % от тях са чужденци. Климатът е типичен северно черноморски, отличаващ се с чист и свеж въздух, богат на бром, калций, озон, соли,йод, и др. 


Климат в Албена


Влажността на въздуха е 64-66%, а целогодишната температура е между 6 и 23 градуса. В Албена вали по-рядко от българските курорти по южното черноморие. По Северното Черноморие средногодишните валежи са най-ниски за страната (ст. Дуранкулак ­ 438 мм, ст. Балчик ­ 440 мм). В Албена валежите са с късно пролетен и ранно летен максимум, а на юг ­ със зимен максимум. 

В Албена вятърът през по-голямата част от годината е от запад и  северозапад. Лято и зима в Албена се проявяват северни и североизточни ветрове. Най-характерни за Албена са бризите, които през деня духат от морето към сушата, а през нощта ­ обратно.

Климатът в курорта Албена благоприятства преди всичко развитието на земеделието (лозарство, овощия, технически култури и др.) и разбира туризма, въпреки по хладното лято и характерно по-ниските температури на морската вода особено през активните за плаж месеци май, юни, юли, септември и октомври. 

Минерални извори в Албена


Албена разполага и с минерални извори. Температурата на водатата им достига до 32 градуса. Тя е богата на натрий и магнезий. Слабо минерализирана, подходяща, както за вътрешна така и за външна употреба. Широко се използва за обща профилактика, укрепване и закаляване. 

Лечение и спа в Албена


Минералната вода в Албена широко се използва за лечение и спа, за обща профилактика, укрепване и закаляване. Помага за смущения в дихателните пътища, сърдечни заболявания, нарушения в ендокринната система, анемии и др. Предлагат се и процедури с лечебна кал.

Пакетни цени за Албена


Пакетни цени за почивки в Албена. Оферти за All inclusive в Албена. 

Боров камък


Боров камък. Згориград - Боров камък - екопътека

Боров камък екопътека се намира във Врачанският балкан, на 114 километра северно от град София. Поради характера на местността, преминаването на пътеката не е възможно през всички сезони. За предпочитане е това да става между април и октомври. 

Като цяло маршрута не е много тежък, но има няколко стръмни участъка. За по-лесното им преминаване са изградени множество мостове и стълби, които улесняват прехода максимално. Пътеката следва течението на река Лева, като преминава през живописни проломи и стръмни скали. 

На фона на речни прагове, висящи долини и ждреловидни участъци, неусетно се стига до най-интересното място на пътеката - водопадът Боров камък. Той е с височина 63 метра. Пътеката преминава зад водата и се изкачва по стръмната скала до най-горната част на водопада. Гледката, която се открива от върха е възхитителна. Погледът ви обхваща цялото великолепие на Врачанската планина. Поляната на върха и е подходяща да продължите разходката си към местността Кръстанова могила или към хижите Пършевица и Околчица, където има отлични условия за нощувка.

Боров камък – Врачански Балкан


Водопад Боров камък – Врачански Балкан е водопад разположен в западната част на Стара планина. Височината на водопада е 50м. До него има създаден туристически маршрут. Всеки, който иска да види красивият водопад Боров камък, може да стигне  до там по Згориградската екопътека. Borov-kamak-vodopad

Вазова екопътека


Бов - Вазова екопътека  се намира между селата Бов и Заселе, на 40 километра от столицата София. За да се премине са необходими около 90 минути. 


Вазова екопътека започва от гара Бов и пресича река Искър. Отправя се в посока махала Скакля и преминава покрай едноименната река. Пътеката следва извивките на планината и постепенно се изкачва на височина над водопада, който също е кръстен Скакля. В първата, по-лесна част пътеката е утъпкана и няма заграждения, но в по-горната част има направени парапети и мостове, тъй като височината става голяма и терена е по-труден за преминаване.

Когато се качите над водопада, се стига до голяма зелена поляна, на която има обособени места за пикник. Потокът, който се вижда в края на поляната изчезва в нейният край за да се превърне в един от най-високите водопади в България. Общата му височина е 120 метра, а първото стъпало, където водата се разбива е на 85 метра височина.

Варовитец – Стара планина


Водопад Варовитец – Стара планина се намира в Западна Стара Планина, близо до Етрополския манастир. Оттам идва и другото му име Етрополски водопад. Височината му е около 12м. За да стигнете до водопада може да използвате за ориентир град Тетевен и Етрополския манастир. Vаrovitec

Видимско пръскало – Джендема, Ст. Планина


Водопад Видимско пръскало – Джендема, Ст. Планина се спуска се по отвесните скали на Балкана, а водите му идват от няколко малки потока. Висок е 80 м. – втори по-височина в България. Местността наоколо е много живописна. Стига се от гр. Априлци по изградената екопътека. Vidimsko-praskalo-vodopad

Водопадите на България


Водопадите на България. Водопадите в България. България водопади. Не е тайна за никого, че природата в България е уникална по своята красота и разнообразие и едно от най-красивите неща в нея са водопадите. Водопадите в България са радост за очите и наслада за душата, а кои са най-впечатляващите водопади в България вижте тук: Vodopadi-v-Bulgarya

Девин


Девин- област Смолян. Планинско градче в Западните Родопи, простиращо се в Девинската планина. Прочуто с живописните си местности и кътчета за пълен релакс. Има четири хидротермални извора със сходен хим. и физ. състав. Температурата на водата варира от 73-76 градуса. Приема се за външно балнеоложко и вътрешно инхалационно лечение.

Девин


Девин- област Смолян. Планинско градче в Западните Родопи, простиращо се в Девинската планина. Прочуто с живописните си местности и кътчета за пълен релакс. Има четири хидротермални извора със сходен хим. и физ. състав. Температурата на водата варира от 73-76 градуса. Приема се за външно балнеоложко и вътрешно инхалационно лечение.

Екопътека - Веселиново


Екопътека - Веселиново.с. Веселинова - екопътека.

Нямат край удивителните тайни на най-дългата планинска верига в България – Стара планина. Сякаш неизброими са природните чудеса, които крие сред диплите и гънките на своите поли и скатове. Малко встрани от славата на най-високите централни части на планината остава обаче нейният Източен дял, който в никакъв случай не отстъпва по богатство на природна хубост на останалите старопланински части. Разбира се, природолюбителите, упорито търсещи нови и непознати късове естествена красота, вече отдавна са открили една такава за себе си в източния край на планината. Водопад “Големия скок” край шуменското село Веселиново, макар днес да съществува извън границите на заслужената популярност, е сред най-приказно красивите местенца на Източна Стара планина.

Преди години – съвсем обичайно, районът е познат предимно на местното население. Само че, покрай честта Веселиново да се нарече родно село на българския президент Желю Желев, то се сдобива и със славата на подходящо за екотуризъм селище. Със съдействието на фондацията на д-р Желев е финансирано изграждането на екопътека в околностите на селото. Маршрутът е с обща дължина от около 8 километра и започва непосредствено след изхода на Веселиново в посока Карнобат. Следвайки извивките на пътната отбивка с каменно-трошена настилка ( за съжаление, както често се случва у нас – до асфалтиране на трасето не се стига ), се достига в района на първата природна забележителност, включена в проекта. Малка табела насочва вниманието на туристите към водопад “Големия скок”. Ако сте дошли до тук с кола, ще трябва да се разделите с услугите й, за да се спуснете пеш към посоката, от която се носи прекрасният шум на падаща вода. Прохладата от високите и непристъпни скали наоколо, спокойствието на зеленината, песните на птиците – повярвайте, тук всеки детайл внушава съвършенството на природата. Възхищение от обилния петдесетметров пад на водата завладява всеки, пристигнал в подножието на скалите и усетил свежестта на водните пръски. Усещането за наслада е пълно и само търсещият и неспокоен дух на любознателен турист ще го накара да си тръгнете оттук, за да продължи към следващите природни обекти по дължината на маршрута – водопад “Малкия скок”, пещерата “Сарая” и местността „Софрата”. “Малкият скок” е наречен така, заради по-малката височина на пада си, но е все тъй очарователен и дори някак тайнствен, свенливо прикрит от раззеленените горски масиви наоколо. Отбивката към пещерата “Сарая” е живописна и примамлива, но трябва да се отбележи, че влизането вътре на неподготвени със специална екипировка и осветление хора – не е препоръчително. Лично аз, също стигнах само до входа на пещерната кухина. За сметка на това, достатъчно впечатляваща и изненадваща се оказва местността, наречена “Софрата”. Тя представлява гола, набраздена с улеи скала – без никаква растителност, а в същото време – разположена насред самата гора. Внушителните размери на скалата и набраздяванията по нея дават основание на някои изследователи на района да смятат, че още по времето на траките, тук са извършвани ритуални действия и жертвоприношения на боговете за мир и плодородие, а много вероятно е, мястото да е използвано и за древна обсерватория за измерване на времето при лятното и зимно слънцестоене. Ето защо, местността се приема за силна енергийна зона, а посядането върху гладките заоблени скали носи на всеки така необходимото усещане за хармонично сливане с природата и желание за спокойствие.Ако сте подготвени за пикник – по дължината на маршрута има достатъчно подходящи места и за това. Навеси, чешми, дървени масички и пейки, огнища – лесно ще ги откриете, а и няма да съжалявате, че сте се насочили точно насам.

 

 

Маршрутът е чудесно обозначен и предлага истинско съчетание на приятни емоции с опознаване на нови кътчета от родната ни земя.

Екопътеки в България


Екопътеки в България. Най известните екопътеки на България.

Щом желаете да научите подробна информация за екопътеките на територията на България, информацията в този сайт ще ви бъде много полезна. Информацията за екопътеките в България и на България пресъздава чувства и емоции, защото е преразказана от хора, които са посещавали съответните екопътеки. От друга страна, посочването на точно местоположение ще ви помогне да намерите лесно дадената екопътека и да се насладите на приятна разходка сред природата.

Кая Бунар – с. Хотница


Кая Бунар –  с. Хотница. Водопадът Кая Бунар не е особено висок, нито с мощни шумни води, но пейзажът около него е зашеметяващ. Светлосините води на езерото под него също са очарователни. До него се стига лесно по изградената екопътека. Kaq-Bunar

Крушунски водопади – с. Крушуна


Крушунски водопади – с. Крушуна са система от малки водопади и езерца с тюркоазени води. Достъпът е лесен по изградената екопътека. Районът около тях е много живописен. Наблизо се намира и Деветашката пещера. Krushunski-vodopadi

Овчаренският водопад – Рила планина


Овчаренският водопад – Рила планина  е част от каскадни водопади (общо седем на брой), като втория от тях е именно Овчаренския. Височината му е 40м. Разположен е край село Овчарци в близост до Сапарева баня и на 30 км. от Самоков. Ovcharenskiq-vodopad

Полска Скакавица – Земенска планина


Водопад Полска Скакавица – Земенска планина е изключително красив водопад е по-труднодостъпен от останалите. Намира се до махала Водопада на с. Полска Скакавица в живописния Земенски пролом на р. Струма. Височината му е около 50 м. Polska-Skakavica

Райско Пръскало – х. Рай, Ст. Планина


Водопад Райско Пръскало – х. Рай, Ст. Планина  е най-високият водопад на Балканите (124.5 м.), той е и особено живописен и внушителен. За да стигнете до него, трябва да вървите около 4 часа от гр. Калофер, но определено си заслужава. Районът е уникален. Raisko-Praskalo-Vodopad

Рилска Скакавица – Рила планина


Рилска Скакавица – Рила планина. Водопадът Скакавица е най-високият водопад в Рила и един от най-живописните в България. Височината му е 70 м. Най-лесно достъпен е през лятото – на 30 мин. пеша от х. Скакавица. През зимата замръзва напълно. Rilska-Skakavica-Rila-planina

Скакля – с. Заселе


Водопад Скакля – с. Заселе се намира в живописното Искърско дефиле в района на Гара Бов от където започва Вазовата екопътека, стигаща до водопада. По-бърз е достъпа до него от с. Заселе. Най-красив е през пролетта, когато е пълноводен. Skaklq-vodopad

Трънската екопътека


Трънската екопътека. Трънска екопътека - Трън се намира на 80 километра западно от град София, почти до границата със Сърбия се намира една живописна екопътека, наречена Трънска. Тя е дълга 13 километра и цялата се изминава за около 8 часа. Зимата не е най-подходящият сезон за преминаване на пътеката. Най-добре е това да се направи между месеците Май и Октомври.

Трънската екопътека се състои от две части. Първата минава по ждрелото на река Ерма, на 3 километра от град Трън. Втората част минава покрай река Ябланишка и се намира на 11 километра от Трън. Втората част от маршрута е по-трудна от първата. През цялото трасе се редуват равни и спокойни крайречни участъци, със стръмни и предизвикателни изкачвания. Растителността в този район е изключително богата и само на няколко квадратни метра могат да се видят десетки видове.

Благодарения на изградените дървени мостове, стълби и платформи за наблюдение, можете да се любувате на ждрелата на реките Ерма и Ябланишка на воля.

Велинград


Велинград - планинско селище сгушено в Родопите. Най-извесният и голям спа-курорт в България.

Изобилства от термални извори, около 80 на брой. Температурата на водата във Велинград варира от 26-80 градуса. Ниско минерализирана е и е подходяща за лечение на различни видове заболявания. ( остеропороза, костни фрактури и т.н. ). Служи за вътрешна и външна употреба.