с. Веселинова - екопътека

Екопътека - Веселиново

Екопътека - Веселиново.с. Веселинова - екопътека.

Нямат край удивителните тайни на най-дългата планинска верига в България – Стара планина. Сякаш неизброими са природните чудеса, които крие сред диплите и гънките на своите поли и скатове. Малко встрани от славата на най-високите централни части на планината остава обаче нейният Източен дял, който в никакъв случай не отстъпва по богатство на природна хубост на останалите старопланински части. Разбира се, природолюбителите, упорито търсещи нови и непознати късове естествена красота, вече отдавна са открили една такава за себе си в източния край на планината. Водопад “Големия скок” край шуменското село Веселиново, макар днес да съществува извън границите на заслужената популярност, е сред най-приказно красивите местенца на Източна Стара планина.

Преди години – съвсем обичайно, районът е познат предимно на местното население. Само че, покрай честта Веселиново да се нарече родно село на българския президент Желю Желев, то се сдобива и със славата на подходящо за екотуризъм селище. Със съдействието на фондацията на д-р Желев е финансирано изграждането на екопътека в околностите на селото. Маршрутът е с обща дължина от около 8 километра и започва непосредствено след изхода на Веселиново в посока Карнобат. Следвайки извивките на пътната отбивка с каменно-трошена настилка ( за съжаление, както често се случва у нас – до асфалтиране на трасето не се стига ), се достига в района на първата природна забележителност, включена в проекта. Малка табела насочва вниманието на туристите към водопад “Големия скок”. Ако сте дошли до тук с кола, ще трябва да се разделите с услугите й, за да се спуснете пеш към посоката, от която се носи прекрасният шум на падаща вода. Прохладата от високите и непристъпни скали наоколо, спокойствието на зеленината, песните на птиците – повярвайте, тук всеки детайл внушава съвършенството на природата. Възхищение от обилния петдесетметров пад на водата завладява всеки, пристигнал в подножието на скалите и усетил свежестта на водните пръски. Усещането за наслада е пълно и само търсещият и неспокоен дух на любознателен турист ще го накара да си тръгнете оттук, за да продължи към следващите природни обекти по дължината на маршрута – водопад “Малкия скок”, пещерата “Сарая” и местността „Софрата”. “Малкият скок” е наречен така, заради по-малката височина на пада си, но е все тъй очарователен и дори някак тайнствен, свенливо прикрит от раззеленените горски масиви наоколо. Отбивката към пещерата “Сарая” е живописна и примамлива, но трябва да се отбележи, че влизането вътре на неподготвени със специална екипировка и осветление хора – не е препоръчително. Лично аз, също стигнах само до входа на пещерната кухина. За сметка на това, достатъчно впечатляваща и изненадваща се оказва местността, наречена “Софрата”. Тя представлява гола, набраздена с улеи скала – без никаква растителност, а в същото време – разположена насред самата гора. Внушителните размери на скалата и набраздяванията по нея дават основание на някои изследователи на района да смятат, че още по времето на траките, тук са извършвани ритуални действия и жертвоприношения на боговете за мир и плодородие, а много вероятно е, мястото да е използвано и за древна обсерватория за измерване на времето при лятното и зимно слънцестоене. Ето защо, местността се приема за силна енергийна зона, а посядането върху гладките заоблени скали носи на всеки така необходимото усещане за хармонично сливане с природата и желание за спокойствие.Ако сте подготвени за пикник – по дължината на маршрута има достатъчно подходящи места и за това. Навеси, чешми, дървени масички и пейки, огнища – лесно ще ги откриете, а и няма да съжалявате, че сте се насочили точно насам.

 

 

Маршрутът е чудесно обозначен и предлага истинско съчетание на приятни емоции с опознаване на нови кътчета от родната ни земя.